Perşembe , Haziran 20 2024

Yenilenebilir Enerji İş Birliği Protokolü

Gumbel Group ile Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ile Yenilenebilir Enerji İş Birliği protokolü imzaladı. Protokol, Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem ile Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Bölge Müdürü Barış Aygener’in BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’u ziyareti sonrasında imzalandı.

Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem ile Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’un imzaladığı protokol kapsamında oda üyeleri, yenilenebilir, temiz enerji kaynağı olan güneş enerjisinin kurulumunda, bakım ve onarımında avantajlardan yararlanabilecek.

Protokolün imza aşamasında Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem,  “Ticaret yaparken doğanın sesini dinlemekten vazgeçmiyoruz. Türkiye’de güneşten yerinde olmak üzere elektrik üretim ve tüketimin sağlanması konusunda farkındalık oluşması için çalışmakta ve bu sektörde faaliyet göstermekteyiz. Grup olarak bünyemizde altı firmayı barındırıyoruz. Dünya fosil yakıtlardan yenilenebilir, temiz enerjiye doğru geçerken güneş enerjisi alanına yatırım yapan öncü bir Türk firmasıyız. Yenilikçi teknolojilerin lokomotifliğinde yürüttüğümüz ticari faaliyetlerimizle ulusal ve küresel pazarın etkin bir oyuncusuyuz. Söz konusu potansiyelimizi Bodrum için seferber etmeye hazırız. Yenilenebilir, temiz enerji ile aşılanan Bodrum ticareti, bölgesinde ve ulusal düzeyde etkin rol almaya adaydır. Protokol süresince her sene Gumbel tarafından Bodrum yarımadasında belirlenen noktaya BODTO-Gumbel Yenilenebilir Enerji Hatıra Ormanı’nı oluşturmak üzere fidan dikimi yapılacaktır. Her yıl 8 Kasım tarihinde Gumbel Group bin adeti sabit olmak üzere bu protokol kapsamında yapılan her bir kW için ilave bir adet daha ağaç dikimi gerçekleştirecektir.” diye konuştu.

Gumbel Group Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Bölge Müdürü Barış Aygener, protokolle doğaya derin bir nefes aldırmış olacaklarını belirterek “İmzalanan protokol, farkındalığı yüksek ve zamanın ruhuna uygundur. 21. yüzyıl, doğayla uyumlu ticaretin fark yaratacağı bir yüzyıl olacak. Olmalı da. Geçen yüzyılda insanlık olarak yaptığımız yanlışların bugün gezegenimizi getirdiği yer belli. Bu yanlışlardan ders çıkararak insana ve doğaya saygılı bir dünya için yenilenebilir, temiz enerjinin kullanılması geleceği emanet edeceğimiz çocuklarımıza karşı insanlık borcumuzdur. BODTO ile imzalanan protokol, gerek taraflara sağladığı ticari getirileri gerek doğaya ilişkin duyarlılığıyla bir ilktir. Ekolojiyle uyumlu, sürdürülebilir ticaretin mümkün olduğunu gösteren Yenilenebilir Enerji Protokolü ülkemiz ticaret odaları için de bir örnek olacaktır. Umarım bir dünya markası olan Bodrum doğayla uyumlu, ekolojiyi gözeten tutumuyla  da marka değerini artırır.” dedi.

İmzalanan protokolün amacının temiz, yenilenebilir ve daha ucuz enerji kaynağı olarak güneş enerjisinin yaygınlaşması olduğunu belirten Bodrum Ticaret Odası Başkanı Kocadon, “Dünya ekolojik ve iklim krizinde. Her geçen gün gezegenimiz yaşanılır bir yer olmaktan çıkıyor. Hangi meslek grubundan, hangi yaştan, hangi görüşten olursak olalım, atalarımızdan emanet aldığımız dünyayı geleceğimiz olan çocuk ve gençlerimize en azından aldığımız gibi teslim etmeliyiz. Bu kaygı hepimizi birleştirmeli, duyarlı olmalı ve etki alanımız içinde gerekli tedbirleri almalıyız. Ne ülkemiz ne Bodrum güneşini israf etmeliyiz. Bodrum güneşinin hem ekolojik hem ekonomik değeri var. Üyelerimizin güneşten elektrik üreterek ticaret maliyetlerinin azalması, daha güçlü bir Bodrum ticareti demek. Aynı zamanda güzel ilçemizin ekolojisinin bozulmaması, karbon ayak izinin azalması ve daha yaşanır, temiz, yeşil ve mavinin buluşma noktası olan Bodrum’un  korunması demek.” dedi.

Bodrum Ticaret Odası ile Gumbel Group arasında imzalanan Yenilenebilir Enerji İş Birliği Protokolü beş yıl geçerli olacak.

Kontrol Et

Turizm Zabıtaları Görev Başında

Yaz sezonuna bağlı olarak artan nüfus ile birlikte kentin daha güvenli hale gelmesi ve vatandaşların …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir