Perşembe , Ocak 23 2020
Ana Sayfa / Manşet Haber / Listede Muğla’dan 3 Firma Var

Listede Muğla’dan 3 Firma Var

Tarım ve Orman bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden firmaların listesini yayınladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır” dendi.

Muğla bölgesinden listeye giren ürünler ve firmalar şöyle :

Biztur Yiyecek İçecek Danışmanlık İth. İhr. ve Turz. Tic. A.Ş. (Fly Cafe)/ Milas Bodrum Havalimanı İç Hatlar A Terminali No:Z 120-121 A Check-in Salonu Milas/MUĞLA – Hamburger Köftesi (Dana Eti) Kanatlı Eti Tespiti 12.05.2017

Paşapınarı Gıda Otomotiv Nakliyat Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi(Menteşe/MUĞLA) Satıcı:Utku Gıda TİC.-Okan ÇETİN Has Köylü Natürel Sızma Zeytinyağı (UV’de özgül soğurma, sterol kompozisyonu, yağ asitleri kompozisyonu, trans yağ asitleri, ECN-42 farkı (tohum yağlarının tespiti))

Perdikia Hill Family Resort – Yapıpar İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti./ Ölüdeniz Mahallesi Ovacık Caddesi 49. Sokak No:7 Fethiye/MUĞLA – Dalyan Köfte (Rosto) (Dana Eti) Kanatlı Eti Tespiti 14.08.2018

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Kamuoyuna Duyurulur

Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

-Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

-Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

-Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve

-Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2816 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Kontrol Et

Bodrum’a Memba Kalitesinde İçmesuyu

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Muğla’ya yapılan yatırımlar ile ilgili açıklama yapıldı. “Muğla’ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir